Geri Dön
Paylaş
Dünya

Merkel'den Türkiye'ye: İlticalar siyasi pazarlık konusu yapılırsa reddederiz

17.07.2017 09:09

"Yaşananlar nahoş"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'den ile Almanya'ya yapılan ilticalara mahkemelerin baktığını belirterek, "Bunun siyasi pazarlık konusu yapılmak istenmesi durumunda, böyle bir şey olması durumunda da bu talebi açıktan reddederiz'' dedi.

Merkel, Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin geleneksel yaz röportajında, Konya'daki Alman askerlerine ziyaret izni verilmesine yönelik Türkiye ile görüşmelerin süreceğini ifade etti.

Merkel, bir soru üzerine, ikili görüşmelerde Türkiye'den Almanya'ya iltica talebinde bulunanlar konusunda bir istek olmadığını, ayrıca bunun ziyaret izniyle ilişkisinin bulunmadığını vurguladı.

"Böyle bir şey olursa talebi reddederiz"

İlticalara mahkemelerin baktığına işaret eden Merkel, bunun siyasi pazarlık konusu yapılmak istenmesi durumunda yanıtlarının ne olacağına yönelik soru üzerine, "Sizin kaynaklarınız ne diyor bilmiyorum ama bizim görüşmelerimizde böyle bir şey gündeme gelmedi. Böyle bir şey olması durumunda da bu talebi açıktan reddederiz.'' dedi.

"Yaşananlar nahoş"

Merkel, ziyaret hakkının buna halel getirilmeden ve yan istekler olmadan sağlanması gerektiğini vurgulayarak, ''Yaşananlar nahoş, gerçekten nahoş'' ifadesini kullandı. Alman milletvekillerinin kendi askerlerini ziyaret etmelerinin doğal hakları olduğunu ifade eden Merkel, Alman hükümetinin yanı sıra NATO'nun da Türkiye ile bu konuda görüşeceğini bildirdi.