Geri Dön
Paylaş
Çevre

Mimar Hasol'dan Ankara Garı'nın devrine tepki: Bu gidişle ülkede 20. yüzyıl hiç yaşanmamış sanılacak

22.05.2018 14:56

Ankara Garı yerleşkesi, yeni kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne devredilecek

T24

T24 Haber Merkezi

Uzun yıllar Mimarlar Odası'nda görev alan, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) kurucusu mimar Doğan Hasol, Ankara Garı yerleşkesinin 49 bin 267 metrekarelik TCDD arazisinin üzerindeki taşınmazlarla  önce hazineye sonrada yeni kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devredilmesine tepki gösterdi.

Konuya dair kişisel Twitter hesabında konuyu değerlendiren ’20 Yüzyıl Türkiye Mimarlığı’ isimli kitabın da yazarı olan Hasol, “Ankara Garı yerleşkesinde yaklaşık 50 bin m²'lik TCDD arsası, binalarıyla birlikte Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne devredilecek, inşaatı da TOKİ yapacakmış. Gar ve o binalar 20.yy'ın ve Cumhuriyet'in mimari değerleri arasındadır. Bu gidişle ülkede 20. yy hiç yaşanmamış sanılacak” ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası ve BTS de garın devrine tepki gösterdi

Ankara Garı’nın devrine ve alanda TOKİ’nin inşaat yapacak olmasına TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) da tepki göstermişti. Geçen hafta düzenlenen basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “TCDD arazileri ve Ankara Garı hafıza mekanlarımızdır. Hafıza mekanlarımızı tehdit eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Hükümet yeni üniversiteler açıyoruz diye bütün üniversiteleri bölüyor. Diğer kurumların mal varlıklarını ve kaynaklarını ortaya koyarak başka bir üniversite ortaya çıkarmaya çalışıyor. Gidip boş bir arazide yatırım yaparak üniversite yapmıyorlar. Üretken değil, varlıklarımızı tüketen bölen parçalayan bir yaklaşım içerisindeler” demişti.

Devredilecek olan arazi

Sanat galerisi ve müze de kapatılacak

“Ankara Garı ile adliye binası arasındaki çok büyük bir alan. Bu alanda neler var. Tarihi binalar var kreşimiz, misafirhane, işyerleri, konutlar ve müze var. Buranın devredilmesi söz konusu. Bu proje ile ilgili bizim aldığımız duyumlara göre  TCDD Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış. Bu onayla birlikte garda bizim sanat galerimiz ve müzemiz var. Bu müzenin 25 Mayısta kapatılması kararı alınmış” diye konuşan BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş de tepkisini şöyle dile getirmişti: 

“Niye 25 Mayıs derseniz 18-24 Mayıs haftası müzeler haftası. Müzeler haftasının bitiminde orada bulunan müzenin kapatılması söz konusu. Bu müzedeki birçok envanterin kullanılan eski eşyalar dahil demiryoluna ait değeri paha biçilmez eserler var. Diğer tarihi eserlerde var. Bunların birçoğunun da envanter kaydının olmadığını biliyoruz. Biz bunlarla ilgili gerekli çalışmayı yaptık 25 Mayıs’tan itibaren de buranın kapatılacağı bilgisini aldık.”