Politika

CHP, İBB'ye gönderilen "yabancı temsilcilerle görüşmek için Dışişleri'nin görüşü alınmalı" yazısını uygulamayacak

CHP'li Torun, HaberTürk yazarı Sarıkaya'ya konuştu

06 Temmuz 2022 10:30

CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İHA, DHA ve AA'nın İzmir Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar'ın AKP dönemine ait dosyalar nedeniyle yapılan "yolsuzluk operasyonu" çerçevesinde gözaltına alındığı haberini geçmesine tepki gösterdi. 

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya'ya konuşan CHP'li Torun, "Geçen dönem yapılmış bir yolsuzluk hakkında Belediye Başkanımız ifadesine başvurulmak üzere davet ediliyor, ‘gözaltına alındı’ diye haber yapılıyor… Oysa olayı ortaya çıkaran, yolsuzluğun üzerine giden bizim Belediye Başkanımız, gelin işin içinden çıkın haydi…" dedi. 

Torun ayrıca, başka ilden bir AKP'li vekilin İzmir Karaburun İlçe Belediyesi’ndeki bir işi için kendisini aradığını ve "Seyit Bey, birbirimizi yıllardır tanırız. Siz yerel yönetimlerin başında olduğunuz için rica edeceğim. İnanın bir yanlış tarafı yok ama Karaburun Belediye Başkanınız işimizi günlerdir yokuşa sürüyor. Ne zaman gitsem, ‘hukuki ve idari olarak inceletiyorum’ deyip işimizi bekletiyor. Bir söyleseniz de artık geciktirmese…" dediğini aktardı. 

Torun ise, “Onları bu duruma kim getirdi? Belediyelerinden bir gün olsun müfettiş eksik olmuyor; onlar da yoğurdu üfleyerek yiyor. Belediye Başkanı haklı değil mi şimdi? Haydi, siz söyleyin…" yanıtını verdiğini söyledi. 

Sarıkaya İBB'ye gönderilen, "yabancı temsilciliklerle görüşmek için Dışişleri'nden görüş alınmalı" yazısına ilişkin de şunları yazdı:

"Bu aşamada Dışişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yolladığı yabancı misyon temsilcileri ile görüşmede izinlerinin alınmasına yönelik yazısını da dikkate almayacaklarını bildirdi.

Anlaşılan o ki belediyeler üzerinden yürütülen siyasetin tartışmasını ileride daha sık göreceğiz…"

TIKLAYIN - İHA, AA, DHA "Menderes Belediye Başkanı gözaltına alındı" haberini servis etti, Başkan Kayalar yalanladı

TIKLAYIN - Valilik, İBB'ye yazı gönderdi; belediye başkanları dahil üst düzey devlet zevatının yabancı diplomatlarla görüşmesi Dışişleri iznine bağlanmış