TARİH

08 Aralık 2023

"Yasa dışı şeyleri hemen hallederiz, anayasaya aykırı şeyler biraz daha zaman alır"

"Yasa dışı şeyleri hemen hallederiz, anayasaya aykırı şeyler biraz daha zaman alır" cümlesini kuran pekâlâ Vladimir Putin olabilirdi ya da Xi Jinping olabilirdi ya da Rodrigo Duterte ya da Nicolás Maduro ya da Tayyip Erdoğan olabilirdi

Devamını Oku

TARİH

30 Kasım 2023

Prof. Dr. Ayşe Zarakol: "En değişmez şey" diye düşündüğümüz ulus devlet bile kalıcı olmayabilir

"Bahsettiğim türde bir değişim devlet başkanlarından ziyade Elon Musk gibi adamlardan gelebilir diye düşünüyorum. Biliyorsunuz, böyle devlet gibi davranan iş adamları var. Yüzyıllık düzeni en çok zorlayan şeylerin başında, bu dünya teknoloji devi şirketleri elinde tutan adamların olduğunu düşünüyorum. Bakın, biz bir jenerasyon önce şirketlerden bahsediyorduk, şimdi o şirketlerin sahiplerinden bahseder olduk. O alan kişiselleşti. Güç o kişilerde kendini tezahür ediyor. Mesela Elon Musk haftaya İsrail'e gidiyor. Nedir yani? Kim olarak gidiyorsun? Gidecek ve en üst düzeyde kabul görecek"

Devamını Oku

TARİH

21 Kasım 2023

Dr. Rashid Khalidi: Hamas'ı bir fikir, bir siyasi kurum olarak yok etmek imkansız

Filistinliler bugün sadece ölümle değil bir kez daha topraklarından sürülmekle sınanıyor 

Devamını Oku

TARİH

13 Kasım 2023

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner: Sizi duyduk, düşündük; değişim için harekete geçtik

"Hatasız kul olmaz. Kişiler gibi kurumlar da hata yapabilir, yapıyoruz da zaten. Bu hataları görüp düzeltmeye kalkmak erdem değil midir zaten? Şimdi İKSV olarak, bu süreçte bize geri bildirim veren herkese 'Gelin buyurun, siz de el atın, bazı şeyleri beraber değiştirelim' diyoruz. Ama bir konu var ki, iptal kültürü... Asıl itirazım ona. 'Şuna vuralım, buna vuralım…' Bu yaklaşım kimsenin yararına değil. Ama maalesef, şu anda sosyal medya ekosistemi bunun üzerine kurulu. Bu iptal kültürüne kapılanların sırtında yumurta küfesi yok ama bizim sırtımızda küfeler var"

Devamını Oku

TARİH

07 Kasım 2023

Pınar Selek: Türkiye'de yaşanan acıların yanında benim İstanbul özlemimin o kadar anlamı kalmadı artık

"Bu davayı bir şekilde devam ettireceklerini anladığım anda da çok net bir karar aldım: Ben bekleme insanı olmayacağım. Bir nevi itaattir beklemek"

Devamını Oku

TARİH

30 Ekim 2023

Prof. Dr. Nilüfer Göle: 20 yıl önce vurgu Kemalizm eleştirisindeydi, bugün Atatürkçülüğün yeniden keşfinde

“Atatürk’e sahip çıkan kesimler kültürel alanda itici güç olduklarını gösterdi. Atatürk ile Cumhuriyet arasındaki özdeşlik pasif direnişle korunmaya çalışılıyor”

Devamını Oku

TARİH

24 Ekim 2023

HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Serkan Ramanlı: İsrail'in Türkiye'deki temsilciliklerinin kapatılmasını istiyoruz

"Hamas'ın 7 Ekim saldırısı tümüyle meşrudur, bunun meşruiyetini tartışmak abesle iştigaldir"

Devamını Oku

TARİH

16 Ekim 2023

Mehmet Bekaroğlu: Garaj İstanbul toplantısında ben de vardım, gelin hepimizi alın o zaman

"Çok rahatsız oluyorum bu Gezi dosyasında verilen cezalardan, Can Atalay'ın milletvekili seçilmiş olmasına rağmen Meclis'e gidemiyor oluşundan, Osman Kavala'nın AİHM kararlarına rağmen hâlâ içeride oluşundan. Bunlar hepimizin ayıbıdır. Gücümüz yetmiyor ama hepimiz tanığız. Biz evimizde çoluğumuz çocuğumuzla yer içerken bunlar oluyor. Biz hayatı boyunca büyük büyük laflar etmiş, bedeller ödemiş insanlarız ve şimdi elimiz kolumuz bağlı. Böyle olmamalı"

Devamını Oku

TARİH

02 Ekim 2023

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale: 2-6 Mart krizinde siyasi iletişimi iyi yapamadık, o süreç bize oy kaybettirdi

"Ekrem Bey, kendi konuşmasında belirttiği 'İstanbul İttifakı'nı sağlamak için sadece bizimle değil, diğer partilerle de konuşma yapacaktır. O ittifakı sağlayıp sağlayamama ve günün sonunda da aday olup olmama şu anda Ekrem Bey'in elinde. Buradan Meral Akşener’in, 26 Ağustos’taki konuşmasına gidelim. Akşener orada, 'Partinin menfaatlerine ve ülkenin menfaatlerini uygun olduğu sürece ittifaklar değil ama işbirliklerine kapalı değiliz' dedi. Eğer Sayın İmamoğlu, İstanbul etrafında o ittifakı oluşturma niyetinde ise partilere gelecektir. Kendisi partilere geldiği zaman da bizler o durumu değerlendirebiliriz"

Devamını Oku

TARİH

25 Eylül 2023

Eski HDP Milletvekili Garo Paylan: 2020’de "Karabağ’da tek kazanan Rusya olacak" dedim, Türk hükümetinden çok üst düzey yetkililer “Haklı çıktın” dediler

“2020 yılındaki savaşa Türkiye’de karşı çıkan tek kişi bendim ve ben linç edildim. Gazetelerde çarşaf çarşaf, bütün televizyonlarda günlerce linç ettiler beni. Niye? Savaş karşıtı olduğum için. Halbuki ben sadece bu savaşın Türkiye’ye de kaybettireceğini söylüyordum. ‘Bu savaşın üç kaybedeni olacak; Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye. Bu savaşın tek kazananı olacak; bu savaş senaryosunu yazan Rusya’ dedim. Ve bu dediğim oldu. Hatta Türkiye’deki hükümetteki çok üst düzey bazı yetkililer bana, ‘Garo, haklı çıktın’ dediler. Çünkü Türkiye'nin amacı Zengezur koridorunu açıp Türk dünyasını buluşturmaktı ama 2020 savaşının sonunda hazırlanan anlaşmada bu yer almadı, aksine o yolun Rusya tarafından kontrol edileceği ortaya çıktı. Rusya’nın başka bir hesabı daha var"

Devamını Oku

TARİH

18 Eylül 2023

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Namık Tan: Erdoğan AB masasından kalkamaz, Avrupalılar o sözleri ciddiye almaz

"Devlet denilen yapının çökertilmesine sebep olan herkes yarın bundan sorumlu tutulacağını biliyor. O kaygıyla hareket ediyorlar ve tek adamın ayakta kalma savaşına o yüzden çok büyük destek veriyorlar. Bu çok kalabalık bir çevre, yani bu suça ortak olan çok kimse var"

Devamını Oku