Yusuf Nazım

[email protected]

TARİH

13 Haziran 2022

Bizi unutmayın!

Gazeteci, öğretmen Mehmet Şahin. Sesi hep kulaklarımdaydı, hiç gitmedi: “Gidiyorsunuz ama unutmayın bizi!” demişti

Devamını Oku

TARİH

07 Haziran 2022

Hınç dolusunuz!

Tek bir gün hakarete, küfüre bulaşmazsa diliniz, sanki eksik kalacaksınız

Devamını Oku

TARİH

20 Mayıs 2022

Dar Hejîrokê / İncir Ağacı

Sahi, yasaklanan neydi? İncir ağacı mıydı, dağların inciri mi; yoksa dağlarda bir güzel mi?

Devamını Oku

TARİH

25 Mart 2022

Hamam böceklerini öldürün!

Savaş, yoksulların vatanseverlik duygularını, zenginlerin ise iştahını kabartır

Devamını Oku

TARİH

18 Şubat 2022

Sahipsiz kentin ölüsü

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde muhtaçlık parasıyla yaşayan bir Ramazan var mıydı, yok muydu? Aç mıydı, iki kap yemeğe muhtaç mıydı? Boş bir sobanın karşısında oturup üşümüş müydü?

Devamını Oku

TARİH

02 Şubat 2022

Memleketimden insan manzaraları - 1

Hava soğuktu. Çağdaş bir kentin kıyısında, mavi ile yeşilin arasında, bir semtin pazarındaydım. Üşüyordu, onu gördüm. Arada bir uğrayıp meyve aldığım kadındı. Selam verdim, sokuldum tezgâhına

Devamını Oku

TARİH

30 Aralık 2021

Tarih nasıl affedecek bizi?

Sahi kimdik biz? Nereden geliyor, nereye gidiyorduk? Son çağın lanetlileri miydik yoksa? İnsanlığa bu kadar zulmü nasıl reva görüyorduk? Tanrı bu kötülük fermanını ne zaman buyurmuştu bize? Bu deli gömleğini hangi ara giymiştik üzerimize?

Devamını Oku

TARİH

20 Aralık 2021

Ölüler Ülkesi

Katiller huzurla dolaşıyor sokaklarda, kadın cinayetleriyle dolup taşıyor manşetler, çocuklar kendi katillerinin peşindeyken intihar çığlıkları yükseliyor şehirlerden.

Devamını Oku

TARİH

09 Ekim 2021

Üç kedisi, bir tilkisi, bir de kirpisi var

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin son Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Öykü Didem Aydın, öğrencisi tarafından öldürülen Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ı, yazı yazarak savundu diye mobbinge uğradı, dersi elinden aldı. Aydın yaşamak için istifa etmek zorunda kaldı

Devamını Oku

TARİH

07 Eylül 2021

Korku ve direniş

Önümde bir fotoğraf. Şehrin ortasında, üstelik en işlek caddesinde ürkütücü bir enstalasyon. Amacı izleyene korku salmak! İtiraz etmek, ses çıkarmak, sorgulamak isteyene bir mesaj.

Devamını Oku

TARİH

20 Ağustos 2021

Cehennemin kapısında

Afganistan’a demokrasi ve özgürlük getirme heveslileri, kendilerinden çok uzak coğrafyaya yıllar yılı ölüm kusan medeniyetin sahipleri panik halindeler. Uçak gemileri, füzeleri, insansız hava araçları, sınıf sınıf helikopterleri, bilmem kaç tonluk bombalarıyla kaçıyorlar! Kaçarken ne mi bırakıyorlar? Viran olmuş bir ülke, umutları heder olmuş gençler, hayallerinden yaralanmış kadınlar; acı ve kanla beslenmiş, boğazlaşmanın eşiğinde bir toplum ve kapıları ardına kadar açılmış bir cehennem bırakıyorlar.

Devamını Oku

TARİH

13 Mayıs 2021

Oy dere, İkizdere

Dağ, taş; börtü, böcek; canlı, cansız hepsi duyar bu sesi. Bir tek hükmedenler duymaz; emir verenler, iş görenler; bir de cümle kanun hükmündekiler…

Devamını Oku