Gündem

Bir AVM'de depremzede yakınlarınca yakalanmıştı; 370 kişiye mezar olan Emlakbank Konutları müteahhidinin ifadesi ortaya çıktı

21 Kasım 2023 07:23

Ankara’daki bir alışveriş merkezinde depremzede kadınlar tarafından yakalanarak polise teslim edilen ve sonrasında da tutuklanan müteahhit Mehmet Özat’ın ifadesi ortaya çıktı.

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay’ın Antakya ilçesi Cebrail Mahallesi’nde bulunan Emlakbank Konutları da yıkıldı. Yıkılan konutlarda 370 kişi hayatını kaybetti. Konutların müteahhidi olduğu iddia edilen Mehmet Özat, yaklaşık 9 ay sonra Ankara’daki bir alışveriş merkezinde kendisini gizleyerek dolaşırken depremzede kadınlar tarafından yakalanarak polise teslim edildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Özat ifadesinde, “Emlakbank Konutları 1. etabın (her biri 7 kattan oluşan 6 blok) müteahhiti ben değilim. Ben 2. etabın müteahhidiyim” iddiasında bulundu.

Özat savunmasının ardından Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Özat’ın avukatı Mustafa Yuvanç, tutuklama kararına itiraz etti.