Seçim 2023

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekmen: İyi Parti'nin ısrarı 15-20 milletvekiline mâl oldu

01 Haziran 2023 12:03

Seçimlerin ardından Millet İttifakı'ndaki partilerin ittifaka kazandırdığı oylar ve vekillikler de tartışma konusu olmaya devam ederken, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, "İyi Parti'nin belli illerde listesini ayrı çıkartmadaki ısrarının Millet İttifakı'na 15-20 milletvekiline mâl olduğu tespit ediliyor. Biz bundan kaçındık" diye konuştu.

Tvnet canlı yayınına katılan Ekmen, soruları yanıtladı. 

Ekmen, "Kendi logonuzla girseydiniz kaç puan alırdınız" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Anketlerin ortalaması 3-3,5 bandındaydı. Bu 87 seçim bölgesinde dağınıktı. D'hondt sistemli seçim sistemi kümelenmiş oyları destekler. İki seçimdir İyi Parti'yle Yeşil Sol Parti, geçen seçim birbirine yakın oy aldılar. İyi Parti 43, YSP 63 milletvekili çıkardı. Bu seçimde YSP 8,5'a düştü ama İyi Parti yine 43, 9. küsurla YSP 60 küsur vekil çıkardı. Niye oylar daha kümeli olduğu için. DEVA için de muhtemelen 5 ile 7 civarında bir milletvekilliğiyle karşılaşabilirdik.

Örneğin TİP'in tek başına seçime girmesinin Emek ve Özgürlük İttifakı'na 12 milletvekiline mâl olduğu söyleniyor, tespit ediliyor. İyi Parti'nin belli illerde listesini ayrı çıkartmadaki ısrarının Millet İttifakı'na 15-20 milletvekiline mal olduğu tespit ediliyor. Biz bundan kaçındık."  

CHP'nin 2018'deki 22,65'lik oy oranının 2023 seçimlerinde yüzde 3,3'lük artışla 25,35'e geldiğini belirten Ekmen, "CHP'nin oranlarından sizin payınızı çıkardığımızda yüzde 20 mi kalıyor" sorusuna ise, "evet" yanıtını verdi. Ekmen, "5 puanlık bir artış matematiksel olarak var. Minimum 4 puan getirdik" ifadelerini kullandı.