Politika

Ebubekir Sofuoğlu'nun "cehennemlik" diye suçladığı Özlem Zengin: Bu tehdit değil de nedir, bunlar AK Partili falan da değil

12 Nisan 2023 08:58

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, kadına karşı şiddetin önlenmesine dair maddeleri düzenleyen 6284 sayılı Kanun'u savunan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, AKP Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ı hedef aldı. Zengin, Sofuoğlu'na, "Bu tehdit değil de nedir? Ve bunlar AK Partili falan da değil" dedi. 
 
Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılırken 6284 sayılı Kanun'dan bazı maddelerin kaldırılmasını istemesinin ardından AKP'li Zengin, "Kırmızı çizgimiz" açıklaması yapmıştı. Zengin, bu konuda yalnız bırakıldığını, tehdit mesajları aldığını da belirtmişti. 
 
Tarihçi-yazar Prof. Dr. Sofuoğlu, 6284 üzerinden AKP'li Zengin'e, Bakan Yanık'a ve AKP'li Atabek'e "cehennemlikler" göndermesi yaptı. 
 
Prof. Dr. Sofuoğlu, "Listenin neresinde olurlarsa olsunlar, Kabe'nin örtüsüne sarılı olsalar bile, Cehennem soğuyuncaya kadar Cehennem soğuyuncaya kadar Cehennem soğuyuncaya kadar..." diye yazdı. 
 
 
 
"Kendini Allah zanneden insanlar"
 
AKP'li Zengin de Sofuoğlu'nun sözlerine katıldığı canlı yayında şöyle yanıt verdi: 
 
“Bu tehdit değil de nedir? Bunu kendini ‘Allah’ zanneden insanlara söylüyorum. Ben Elhamdülillah Müslümanım. Cennette kimin gideceğine sadece ve sadece Allah’ın karar vereceğine iman eden bir insanım. İşte bunları kastediyorum. Ve bunlar AK Partili falan da değil.

Ben AK Parti’nin Grup Başkanvekiliyim. Ne olup olmayacağımızı da bu insanlar karar vermeyecekler. Ahirete dair kararı Allah’ın vereceği gibi, burada ne olup bittiğine de milletimiz karar verecek. Ben binlerce sade vatandaştan ve kadınlardan mesajlar aldım. O yüzden biz yanlış bir şey yapmıyoruz. Allah’ın emirlerine aykırı bir şey yapmıyoruz.

"Anlamayanlar kendi saçmalıklarını yazmaya devam edebilirler"

Bütün tezlerimizi yalanlarla, dolanlarla değil, maddelerde yazanlar neyse o. Tezlerimizi de savunmaya hazırım. O yüzden bu çok güzel bir cevaptır anlayanlar için. Anlamayanlar da kendi saçmalıklarını yazmaya devam edebilirler."