Gündem

İYİ Parti, CHP’nin “Anayasa’ya saygı” mitingine katılmayacak

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin AYM'nin Can Atalay kararını tanımaması üzerine CHP lideri Özel Meclis'i olağanüstü toplantıya, halkı da mitinge çağırmıştı

09 Ocak 2024 07:19

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Genel İdare Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısıyla 14 Ocak’ta Ankara’da yapılacak olan “Anayasa’ya saygı” mitingine katılmayacaklarını söyledi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararını da tanımamasının ardından, CHP Genel Başkanı Özgür Özel TBMM’yi 9 Ocak’ta olağanüstü toplantıya ve yurttaşları 14 Ocak’ta Ankara Anadolu Meydanı’nda (Tandoğan) mitinge çağırmıştı.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK), dün (8 Ocak) günü saat 11.30’da toplandı. Toplantının ardından basın açıklaması düzenleyen ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısıyla 14 Ocak’ta yapılacak olan Anayasa’ya saygı mitingine katılmayacaklarını söyledi.

Zorlu, “TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırma girişimi yapıldı. Biz orada imza vermedik ama böyle bir toplantı gerçekleştirilme durumu olursa Genel Kurul’da yer alacağız. Mitinge katılmayacağız. Şu an için aldığımız karar bu yönde.”