Seçim 2024

Özgür Özel: CHP 1977'den beri ilk kez TRT ekranlarında birinci parti oldu, görünmez yüzde 25'lik tavanı tuzla buz etti

"Bu sonuçlar bizi kibirlendirmeyecek, asla böbürlenmeyeceğiz, aldığımız yükü sorumlulukla taşıyacağız"

31 Mart 2024 21:46

T24 Haber Merkezi 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 31 Mart yerel seçimlerinde oyların yarısı sayıldıktan sonra yaptığı açıklamada partisinin zaferini ilan etti. Özel, "TRT'ye bir sürprizimiz var demiştim, 1977'den beri ilk kez TRT ekranlarında CHP şu anda birinci parti olmasıdır. Bugün elde ettiğimiz başarının en önemli mesajı şudur; CHP artık başının üzerindeki görünmez yüzde 25'lik tavanı kırmıştır, tuzla buz etmiştir" dedi. Özel, "CHP artık tüm demokratların partisidir, sosyal demokratların, aynı zamanda milliyetçi demokratların, muhafazakâr demokratların, Kürt demokratların aynı anda birlikte oy verebildikleri partidir" açıklamasını yaptı.

Özgür Özel, CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada partisine oy veren seçmenleri, diğer partilere oy veren seçmenlerin duygularına dikkate alarak kutlamalarda ölçülü olmaya çağırdı. Özel, "Kötü örnekler geçmişte bize yapılanlar içimizdeki rövanş almaya dair özlemi içimize gömüyoruz, gerçek demokratların hazmettikleri gibi bu başarıyı bize oy vermeyen seçmenlerimizle de paylaşmak üzere sevincimizi mümkün oldukça sessiz yaşıyoruz" ifadelerini kullandı. Özel, "Bu sonuçlar bizi kibirlendirmeyecek. Asla böbürlenmeyeceğiz, aldığımız yükü sorumlulukla taşıyacağız" diye konuştu. 

 

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün seçmen Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi"

"Bugün seçmenlerimiz çok önemli bir karar verdiler. Seçim sonuçları göstermiştir ki, bugün seçmen Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. Bugün seçmen 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye, ülkemizde yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar verdi. Bugün seçmen cumhuriyetin 2. yüzyılının ilk seçimlerinde iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi. CHP ve milletimizle kurduğumuz Türkiye ittifakı bu seçimlerde tarihi bir sonuç elde etmiştir. Ülkemizin ve belediyelerin nasıl yönetilmesi gerektiğine nasıl yönetilmemesi gerektiğine dair de karar vermiştir. Milletimiz ekmeğini küçültenlere, demokrasiyi ezenlere, hukuk devletini çökertenlere açık bir mesaj vermiştir. Yok sayılanlar bugün ülkeyi yönetenlere açık bir mesaj vermiştir. Bu mesaj, benim okumamla şu şekildedir; biz ülkemizin bir hukuk devleti olarak kalmasını, kaybedilen hukuk devleti vasfının geri gelmesini istiyoruz. Biz ülkemizde her türlü ayrımcılığa karşı çıkıyoruz, biz bütün renklerimizle türkiye cumhuriyetiyiz. 31 mart öncesi yaşananlar ne kadar çiğ, ne kadar haksız, ne kadar adaletsiz, ne kadar ötekileştirici olursa olsun biz TC vatandaşları olarak birlik ve beraberlik istiyoruz. Birileri öyle söylüyor diye kimseyi milli, kimseyi de gayrı milli görmüyoruz. Biz milletimizin verdiği bu mesajı bir kutsal emanet olarak alıyor ve tüm CHP'liler başımızın üzerine koyuyoruz. Ülkemizin gelecek yıllardan hakkı, hukuku, adaleti tanımayan siyasete bundan sonra geçit vermeyeceğini bugün gördük.

"Bizim başarımız kimsenin hezimeti olmayacaktır; kimsenin kaybetmiş hissetmesini istemiyoruz"

Bilinmesini isterim ki bu galibiyetin bir kaybedeni yoktur. Bizim başarımız kimsenin hezimeti olmayacaktır. Bugün hangi partiye oy vermiş olursa olsun kimsenin kaybetmiş hissetmesini istemiyoruz.

İstanbul, Ankara Mersin, Adana ve Antalya belediye başkanlarına teşekkür

Burada örgütümüzden sona bir özel teşekkürü CHP'nin 2019 yılında AKP'den aldığı İstanbul, Ankara Mersin, Adana ve Antalya belediye başkanlarımıza özel olarak teşekkür etmek isterim. Onlar merkezi yönetimin desteği olamsa da kösteği de olsa mazeret üretmeden iyi icraatın CHP temiz ve dürüst yönetir algısının yerleşmesine yaptıkları katkıyla bugünkü zaferin baş mimarlarıdır. Ayrıca zaten elimizde olup geçen seçimde de kaybetmediğimiz belediye başkanlarımız, en zor günlerde sancağı ellerinde taşıdıkları ve hiçbir zaman yere indirtmedikleri için ayrıca bir takdiri hak ediyorlar. 

"Seçmenlerin, partimizin yaşadığı değişimi onayladıklarını ifade etmek gerekiyor"

"Şehirlerimiz emin ellere teslim edilmiş, halkımızın yaşam alanları bir beş yıl daha halk için yönetecek belediye başkanları seçilmiştir. Seçmenlerin, partimizin yaşadığı değişimi onayladıklarını, desteklediklerini ve kendi şehirleri için de istediklerini ifade etmek gerekiyor. Geçen mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmenimizde yaşanan büyük duygusal kopuşa, CHP kurultayı ve o kurultayda genel başkanı ve yönetimiseçimle değişebilen bir partinin Türkiye'de olduğunu gösteren başta Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'nun ve CHP'nin kimi desteklemiş olurlarsa olsun tüm delegelerine çok şey borçluyuz. 

"Başarımız iktidara özeleştiri imkanı sunacak"

Bu seçimin kaybedeni olmadığı gibi seçim sonuçlarını seçimi kaybetmiş olmalarına rağmen iktidar partisine de önemli katkılar yapacağını, bir özeleştiri imkanı sunacağını dünyadaki Türkiye algısının, burada kamu yayıncılığını kaybeden TRT'ye rağmen bir partinin ajansına dönüştürülmeye çalışılan AA'ya rağmen bütün dünyada Türkiye'de halen demokratik yollarla iktidarların değişebilme ihtimalini ortaya koyması açısından Türkiye'ye hatta ekonomiye yapılan önemli bir katkıdır. 

Taşıma seçmen

Seçimde bizim başarı elde etmiş olmamız bu seçimin hakkaniyetli bir seçim olduğunu ispatlamaz. Zira, Doğu ve Güney Doğu illerinde taşınan seçmenlerle bir yerel seçim sonucunun değiştirilmeye çalışılması daha önce o seçmenlerin seçtiği belediyelere kayyum atanması gibi kötü bir girişimdir. Kesinlikle doğru bulmadığımızı o şehirde hiç yaşamamız belki de o şehirde hiç yaşamayacak kişilerin orada oy kullanmaya zorlanmasının ve böyle bir demokrasi ayıbına alet edilmeye çalışılmasının bütün yükümlülüğü, partiyi devletin, devleti partinin sanan anlayışa aittir. Cep telefonlarımızda onlarca zorla orada oy kullanmaya yönlendirilen TSK personelinin yakınmaları vardır. TSK personelleri bireysel olarak bu ayıptan sorumlu değildirler. TC'nin yasal ve anayasal düzenlemelerle bir şehirde oy kullanmak içni o şehirde yaşamak ve yaşayacak olmanın teminat altına alınmasının zorunluluğunu görüyoruz. TSK'nın personelinin bu işe alet edilmesine hangi kim emir ve talimat verdiyse bu ülkenin toplumsal barışına çok büyük bir kötülük yapmıştır affedilir yanı yoktur. 

"CHP artık başının üzerindeki görünmez yüzde 25'lik tavanı kırmıştır, tuzla buz etmiştir"

"Bugün elde ettiğimiz başarının en önemli mesajı şudur; CHP artık başının üzerindeki görünmez yüzde 25'lik tavanı söz verdiğimiz gibi kırmıştır, tuzla buz etmiştir. TRT'nin bize yaptığı onca adaletsizliğe karşın onlara bir sürprizimiz var demiştim. Onlara sürprizim; 1977'den beri ilk kez TRT ekranlarında CHP şu anda birinci parti olmasıdır.

"Türkiye ittifakı 2019 başarısını daha da büyütmüştür"

"Bu seçimlerde hiç bir siyasi parti ile ittifak kurulmadığı halde CHP'nin gücü ve seçmenin vicdanının sandıkta kurduğu türkiye ittifakı 2019 başarısını daha da büyütmüştür. Bu sonuçları bileri rehavete sevk edecek bir galibiyet olarak asla değil seçmenin bize açtığını bir kredi olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim. Tüm seçmen gruplarından gelen Türkiye siyasetinin akışını esastan değiştiren bu desteğin partimize büyük bir sorumluluk yüklediğinin farkındayız. CHP artık tüm demokratların partisidir aynı zamanda milliyetçi muhafazakar kürt demokratların aynı anda birlikte oy verebildikleri partidir. Bu seçmenleri CHP'li yaptık olarak okumuyoruz, bunu bize verdikleri bir görev olarak atlediyor bu emaneti başımızın üzerine koyuyoruz.

"Bu sonuçlar bizi kibirlendirmeyecek. asla böbürlenmeyeceğiz aldığımız yükü sorumlulukla taşıyacağız. siyasi rekabetlerimizi dahi daha önce yıllardır yaptıkları alaycı zafer konuşmalarından mahrum tutcağız çünkü ben çocukken duyduğum bir hikayenin bütün siyasi hayatımda bana rehber olmasını hep diledim. Beşiktaş maçı kazanmıştır kapı açıldığında Süleyman Saba onlara şunu demiştir; Siz kazandınız ama yan odada sizin sevinciniz kadar büyük bir üzüntüyü yaşayan rakipleriniz var, centilmenliğe bu sığmaz. ben tüm CHP'lilerden köylerde davul çalmaktan tutun havai fişek atmaya  bugüne kadar bize ne yapıldıysa tamamını unutmalarını sevinçlerini en sessiz şekilde yaşamalarını özellikle patlayıcılardan silahlardan uzak durmalarını özel olarak rica ediyorum. Bu seçim gelecekte kazanacağımız çok daha büyük zaferlerin bir ilk adımıdır .Ve bugün bize bakanlar kibiri değil tevazuyu, böbürlenmeyi değil başarıyı bölüşebilmenin erdemini hissetmelidirler. Kötü örnekler geçmişte bize yapılanlar içimizdeki rövanş almaya dair özlemi içimize gömüyoruz, gerçek demokratların hazmettikleri gibi bu başarıyı bize oy vermeyen seçmenlerimizle de paylaşmak üzere sevincimizi mümkün oldukça sessiz yaşıyoruz. 

"Seçim haritasının da gösterdiği üzere CHP artık her kesimin partisidir. CHP artık Türkiye'nin her köşesinde vardır. Siyasi partilerle değil Türkiye'nin demokratlarıyla büyük bir birlikteliği kuran Türkiye ittifakı kazanmıştır.