Seçim 2023

Sinan Oğan: Sözlerimizi tuttuk; seçilecek yeterlilikte oy verildi de gereğini yapmadık mı?

01 Haziran 2023 14:38

Dağılan ATA İttifakı’nın birinci turdaki cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, verdiği sözleri tuttuğunu savunarak, "Bu oyla bu kadarını yapabildik. Seçilecek yeterlilikte oy verildi de gereğini yapmadık mı?" dedi. 

Oğan, sosyal medyadan kendisini eleştiren eski MHP Milletvekili Ali Uzunırmak’a cevap verdi. Uzunırmak, Oğan’ın “plana sadık kal” sözüne yönelik yaptığı bir paylaşıma, “AKP kadroları, temsil gücü, toplumda eriştiği dünya görüşü yoğunluğu, etkileri ve pisliklerine bakıldığında; Okyanusta bir damlasınız! Ülkücü CB adayı diye yola çıktığınızda, bizler imza verip, verdirirken, keşke, bir planın adamı olduğunuzu bize, kitleye dürüstçe söyleyebilseydiniz?” ifadelerini kullandı.

Oğan ise Uzunırmak'ın sözlerine, “Türk milliyetçilerinin ve gönüllü dostlarımızın bize verdiği imza ve oylarla yaptık. Bize sadece yüzde 5,2 oy verildi. Bu oyla bu kadarını yapabildik. Seçilecek yeterlilikte oy verildi de gereğini yapmadık mı?” karşılığını verdi.

Oğan’ın cevabı şöyle:

“Sayın Uzunırmak, yola çıkarken 3 sene önce Türk milliyetçilerine şu sözleri verdim: Öncelikle 'üzerinde uzlaşılan bir Türk milliyetçisi aday olursa ben olmayacağım' dedim, aday çıkmadı ben de sözüm gereği Türk milliyetçilerini adaysız bırakmadım.

1- HDP’yi kilit parti konumundan çıkaracağız. Sözümüzü tuttuk ve çıkardık.

2- Türk milliyetçilerini siyasetin ana gündemi ve gündemin belirleyeni yapacağız dedik ve yaptık.

3- Seçimi ikinci tura bırakacağız ve ikinci turun belirleyeni yapacağız dedik ve yaptık.

4- İkinci turda her iki ittifakı domine edecek ilkeleri ortaya koyduk ve kabul ettirdik.

Tüm bunları sizlerin, Türk milliyetçilerinin ve gönüllü dostlarımızın bize verdiği imza ve oylarla yaptık. Bize sadece yüzde 5.2 oy verildi. Bu oyla bu kadarını yapabildik. Seçilecek yeterlilikte oy verildi de gereğini yapmadık mı?

İkinci turda istişare yaptık, bu kararımızın doğru olduğuna kanaat getirdik ve tercih kullandık. Biz yukarıdakileri kendi inisiyatifimizde başlattığımız çalışmalarla ve kurduğumuz ATA ittifakı ile yaptık. Tüm bunları görmeyip tercihimizi eleştirmeniz haksızlıktır. Ayrıca; sizler yıllardır bu davada bizlerin büyükleri olarak bir inisiyatif aldınız da, önümüze düştünüz de peşinizden gelmedik mi? Daha iyisini yapabilen var ise konforlu alanlarından çıksın ve buyursun sahaya insin yapsın. Eleştirmek işin en kolay ve konforlu kısmı… Biz bir damlaysak siz buyurun ırmak olun, deniz olun. Veya kim be yapıyorsa sadece eleştirmeyi de artık bırakın lütfen.”