Dünya

Britanya Başbakanı Boris Johnson bugün istifa edecek

Johnson'ın Muhafazakâr Parti liderliğinden istifa ederek yeni lider seçilene kadar başbakanlığı sürdürmesi bekleniyor

07 Temmuz 2022 11:09

T24 Dış Haberler

Hükûmetinde istifa depremi yaşanan Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın bugün Muhafazakâr Parti liderliğinden istifasını sunacağı belirtildi.

Sky News politika Editörü Beth Rigby’nin Britanya’da kabine kaynaklarından aktardığına göre, Başbakan Boris Johnson’ın ekibinden bazı isimler, 53’e varan hükûmet istifalarının ardından “zamanın dolduğunu” kabul etti. 

Kaynaklar, yakınlarının Johnson’ı istifaya ikna etmeye çalıştığını, Britanya Başbakanı’nın bugün istifasını duyurabileceğini söyledi. BBC de Britanya Başbakanı Johnson'ın bugün istifa edeceğini duyurdu. 

Bloomberg’in resmi bir kaynaktan aktardığına göre, Boris Johnson ekim ayında yeni Muhafazakâr Parti lideri ve yeni Başbakan seçilene kadar geçici başbakan olarak görevi sürdürecek.

Britanya Başbakanlığı Sözcüsü, Johnson’ın bugün ülkeye bir açıklama yapacağını söyledi.

Johnson yeni kabineyi belirledi

BBC'nin aktardığına göre Britanya Başbakanı Boris Johnson, istifa eden bakanlar yerine yeni isimleri görevlendirdi. 

Potansiyel adaylardan Truss, G20 seyahatini kısa kesti

Britanya basınında Johnson'ın görevi bırakması durumunda görevin potansiyel adaylarından biri olarak Dışişleri Bakanı Liz Truss görülüyor. Bali’deki G20 Zirvesi için Endonezya’ya giden Britanya Dışişleri Bakanı Liz Truss’un seyahatini kısa keserek Londra’ya döndüğü belirtildi. Truss’ın kısa süre içinde bir açıklama yapacağı belirtildi.

Britanya Başbakanı Boris Johnson, dün Kabine üyelerinden gelen baskıya rağmen görevine devam edeceğini söylemişti.

Johnson, görevden ayrıldığında 2 yıl 349 gün başbakanlık yaparak Britanya’da görevde en kısa kalan liderlerden biri olmuş olacak.

Johnson’ın selefi Theresa May, 3 yıl 11 gün başbakanlık yapmış, görev süresinin kısa sürdüğü vurgulanmıştı.

TIKLAYIN - Johnson görevine tutunurken Britanya hükûmetinde istifalar 53'e çıktı!

Taciz skandalıyla başlayan istifalar

 Britanya'da  Sağlık Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak dün art arda istifa ettiklerini açıklamıştı. Javid, artık vicdanen görevine devam edemeyeceğini ve Johnson'a güven duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti. Sağlık Bakanı'nın istifa kararından kısa bir süre sonra da Maliye Bakanı Sunak istifa ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson'ın, Muhafazakâr Parti milletvekili ve partinin Grup Yöneticisi Chris Pincher'a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına rağmen, kendisine verdiği görevden dolayı "son derece pişman" olduğu açıklamasının ardından gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan daha önce yapılan açıklamada ise Johnson'ın Pincher'la ilgili taciz iddialarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Ancak, daha sonra Johnson'ın, 2019'da dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde Pincher'la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Johnson'ın Covid dönemi partileri de geleceğini sorgulatmıştı

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da Covid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, kendi partisinin bazı milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya yalan söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakâr Parti içinde 6 Haziran'da güven oylamasına gidilmiş ancak Johnson 148'e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Parti içindeki güven oylamasını kazansa da Johnson'ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı.

Ayrıntılar geliyor...